weekend recap

Nationally Ranked Wrestlers Weekend Recap

Unlike the regular season, once we hit the various state series tournaments, everyone will be in action every weekend from here on out. 

However, until the state finals, and maybe even the quarterfinals or further in some states, there won’t be many notable results other than upsets.

We’ll also be moving some guys as weights get locked in.

106

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Joe BachmannFaith ChristianPADistrict Duals-
2Dom DeputyChestnut RidgePADistrict Duals2-0(114)
3Cameron SontzDelbartonNJBlair DualwinAnello
4Shamus ReganWyoming SeminaryPrepsWilliamsport Dualwin
5Rocco CassioppiHonenegahILHuntley Regional1st Place
6Caleb NobleWarrenILLibertyville Regional1st Place
7Vincenzo AnelloBlairPrepsDelbarton DuallossSontz
8Rocco HayesSandburgILMarist Regional1st Place
9Killian ColuccioChristian BrothersNJ-
10Liam McGettiganGilmanPrepsMcDonogh Dualwin
11Hayden SchwabDon BoscoIAState Duals3-0
12Turner RossSimleyMNMike Fasnacht1st Place
13Nico DeSalvoSoutheast PolkIAState Duals3-0
14Colby MartinelliPennridgePADistrict Duals3-0(114)Diaz
15Brandon BickertonHighlandOH-
16Allen WooMontiniILSt Ignatius Regional1st Place
17Tanner TranFather RyanTNState Duals2-0
18Ayden DoddPerrysburgOH-
19Dominick MorrisonHatboro-HorshamPA-
20Jensen BoydDeltaINJay County Regional1st Place
21Jarrett SmithLowellMIOK White Conference1st Place (113)
22Tanner GuenotBald Eagle AreaPADistrict Duals2-0
23Anthony MasonSouthern RegionalNJ-
24Arseni KikiniouPowayCA-
25Dylan MunsonPrairie-Cedar RapidsIA-

113

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Dom MunarettoSt Charles EastILDeKalb Regional1st Place
2Landon SidunNorwinPA-
3Ayden SmithNotre Dame-Green PondPADistrict Duals3-0
4Paul KennyChristian BrothersNJ-
5Ronnie RamirezWalnutCAHacienda League Finals
6Davis MotykaWyoming SeminaryPreps-
7JoJo UhorchukSignal MountainTNState Duals4-0(126)
8Ignacio VillasenorPomonaCOTri Dual Meet2-0
9Grey BurnettPerrysburgOH-
10Kavin MuyleartCedar CliffPA-
11Edwin SierraPowayCA-
12Rocklin ZinkinBuchananCA-
13Ezekiel WittManhattanKSCentennial League Finals2-0
14Tyler HarperNorwalkIA-
15Gabe BallardNorthamptonPADistrict Duals2-0
16Haakon PetersonDodgevilleWISWC/SWAL Clash1st Place
17Revin DickmanBrownsburgINMooresville Regional1st PlaceN. Rioux
-Nikos FiliposWyoming SeminaryPrepsWilliamsport Dualwin
18Mike BatistaBlairPrepsDelbarton DualwinTerranova
19Nicholas GarciaMarmion AcademyILGlenbard West Regional1st Place
20Gavin LandersDenverIA-
21Ethan TimarSt EdwardOH-
22Abram ClineGranite HillsCASteele Canyon Dualwin
23Raekwon ShabazzMiddletownCT-
24Cooper FosterAvery CountyNCState Duals1-0
25Jake FitzpatrickAquinasWI-
-Kole DavidheiserFaith ChristianPA-

120

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Anthony KnoxSt John VianneyNJ-
2Leo DeLucaBlairPrepsDelbarton Dualwin
3Beric JordanNobleOK-
4Nate DesmondWyoming SeminaryPreps-
5Aaron SeidelNorth LebanonPADistrict Duals2-0
6Gauge BoteroFaith ChristianPADistrict Dualswin
7Dan JonesDelbartonNJBlair Dual-
8Isaiah QuinteroEl DoradoCACentury League Finals
9Moses MendozaGilroyCABVAC Finals1st Place
10Louie GillReynoldsPADistrict Duals1-0
11Karson BrownSt EdwardOH-
12Ethan RiveraLake Highland PrepPreps-
13Porter MateckiWhitfieldMODuals3-0
14Hunter TaylorLibertyMOStillwater Dualwin
15Titan FriederichsWatertown MayerMNTakedown on 221st Place
16Co'Ji CampbellKenosha St Joseph'sWIPacer Premier1st Place
17Lukas Littleton MascaroMalvern PrepPreps-
18Carter PearsonSoutheast PolkIAState Duals3-0Ayala; Knight
19Cash DonnellPiedmontOK-
20Devon MillerEdmond NorthOK-
21Keanu DillardBethlehem CatholicPADistrict Duals3-0
22Jake KnightBettendorfIAState Duals2-1Pearson
23Slater HicksValenciaCACoastal Canyon League Finals1st Place
24Nate CarrilloSt John BoscoCATrinity League Finals
25Mason JakobDobyns BennettTNState Duals3-0
-Chris KiserPonca CityOK-

126

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Luke LilledahlWyoming SeminaryPreps-
2Jax ForrestBishop McCortPADistrict Duals3-0
3Seth MendozaMt CarmelILMartist Regional1st Place
4Isaiah CortezGilroyCABVAC Finals1st Place
5JJ McComasStillwaterOKLiberty Dualwin
6Jackson BlumLowellMIOK White Conference1st Place
7Jayden RaneyUnion CountyKY-
8Antonio MillsMill CreekGARegionals1st Place(120)
9Cam StinsonMallard CreekNC-
10Israel BorgeWestlakeUTDivision B1st Place
11Anthony MutarelliCouncil Rock SouthPA-
12Mason ZieglerQuakertownPADistrict Duals3 -0
13Nikade ZinkinClovisCATRAC Rotational1-0
14Gage WalkerBixbyOK-
15Eren SementCouncil Rock NorthPADistrict Duals3 -0
16Sebastian DeGennaroJensen BeachFL-
17JJ PeaceCane BaySC-
18Colin MartinStaunton RiverVA-
19Isaiah SchaeferMater DeiINCastle Regional1st Place
20Mack MaugerBlackfootID-
21Andrew BinniCanon-McMillanPA-
22Cole EvansPerrysburgOH-
23Landon HawkinsCrown PointINCrown Point Regional1st Place
24Caio AronCollege ParkTXDistricts1st Place
25Bodie AbbeyHartlandMIKLAAs1st Place

132

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Ben DavinoSt Charles EastILDeKalb Regional1st Place
2Marcus BlazePerrysburgOH-
3Adrian DeJesusSt Joe's RegionalNJ-
4Nik O'NeillMalvern PrepPreps-
5Matt LopesBlairPrepsDelbarton DualwinQuenalt
6Jordyn RaneyUnion CountyKY-
7Logan SwensenWayzataMNDuals2-0
8Victor-Alexander GutierrezCentral CatholicCAVOL Finals1st Place
9Elijah CortezGilroyCABVAC Finals1st Place
10Dillon CampbellLegacy ChristianOHColdwater Invitational1st Place
11Matt BotelloWyoming SeminaryPreps-
12Brandt HarerMontgomeryPADistrict Duals3 -0
13Dawson YoungblutDon BoscoIAState Duals3-0
14Camden BaumBishop McDevittPA-
15Mason GibsonBishop McCortPADistrict Duals3-0
16Jake HockadayBrownsburgINMooresville Regional1st Place
17Draegen OrineSeckmanMOCody Greene1st Place
18Jayce ParidonLake Highland PrepPreps-
19Cale SeatonIowa CityIA-
20Gunner AndrickPoint PleasantWVState Duals
21David PerezPonagansetRI-
22Layne KleimannMountain RidgeUTDivision A1st Place(138)
23Jesse GrajedaSt John BoscoCATrinity League Finals
24Gauge ShippGalesburgILRock Island Regional1st Place
25Tylin ThrineNew CastleINRichmond Regional1st Place
-Caedyn RicciardiSt Peters PrepNJDuals2-0(138)

138

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Bo BassettBishop McCortPADistrict Duals3-0
2Luke SimcoxCentral MountainPADistrict Duals2-0(152)
3Maddox ShawThomas JeffersonPA-
4Drew GormanBufordGARegionals1st Place
5Jayden JamesDelbartonNJBlair DualwinDekraker
6Sergio VegaSunnysideAZ-
7Paul KellyPowayCA-
8Tahir ParkinsNazarethPADistrict Duals2-0
9Omar AyoubDublin CoffmanOH-
10Tyler GuerraSt Charles EastILDeKalb Regional1st Place
11Elivis SolisSouth DadeFLGMAC1st Place
12Billy DekrakerBlairPrepsDelbarton DuallossJames
13Hunter HollingsworthEdmond NorthOK-
14Nolan AmbroseJackson County CentralMNBig South Conference1st Place
15Wyatt MedlinWashingtonILMetamora Regional1st Place
16Jackson TuckerHillsboroMOHillsboro Duals2-0
17Tyler TravesMountain ViewVACommonwealth Districts1st Place(144)
18Carter FreemanWaukee NorthwestIAState Duals3-0
19Kolter BurtonCenturyIDDick Fleischman6-0Exferd
20Miles AndersonMillard SouthNEState Duals3-0
21Matt HartBaylorPreps/TNState Duals-
22Clinton ShepherdCrown PointINCrown Point Regional1st Place
23Charles CurtisMassillon PerryOHHoover Dualwin
24Seamus MackHempfieldPA-
25Richie ClementiBrother MartinLALA State Finals1st Place

144

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Pierson ManvilleState CollegePADistrict Dualswin
2Jack ConsiglioMalvern PrepPreps-
3Alex BraunWoodburyMN-
4Jack NelsonWestonkaMNArmstrong Duals3-0
5Tyson CharmoliSt FrancisMN-
6Joe ToscanoBuchananCATRAC Rotational3-0
7Layton SchneiderEdmond NorthOK-
8Daniel ZepedaGilroyCABVAC Finals1st Place(138)
9Logan RozynskiBlairPrepsDelbarton Dualwin
10Chase Van HovenBrooke PointVACommonwealth Districts1st Place
11Alex NiniChristian BrosNJ-
12Dalton PerryCentral MountainPADistrict Duals2-0
13August HiblerLeoniaNJHasbrouck Dualwin(144)
14Logan ParadiceColquitt CountyGARegionals1st Place(150)
15Beau HickmanTuttleOK-
16Reagan MillheimWarrior RunPADistrict Duals2-1(152)Wentzel
17Gavin LinsmanLibertyMOStillwater Dualwin
18Kane NaaktgeborenLinn-MarIA-
19Owen SeffroodDarlington/BlackhawkWISWC/SWAL Clash1st PlaceI. Crapp
20Brodie DominiqueArchboldOH-
21Blake CosbyDundeeMILCAA Duals7-0
22Brogan TuckerGrahamOH-
23Sonny AmatoRumsonNJ-
24Noah TorresMorenciAZ-
25Brock WeissJersey ShorePA-
-Jace RollerBixbyOK-

150

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Brock MantanonaPalm DesertCA-
2Kollin RathBethlehem CatholicPADistrict Duals2-0(160)Kunstek
3Landon RobideauSt Michael AlbertvilleMNBattle For The Bolt3-0
4Collin GajQuakertownPADistrict Duals4-0
5Miguel EstradaFrontierCA-
6Jax JoyWadsworthOH-
7Melvin MillerBishop McCortPADistrict Duals3-0
8Laird RootPowayCA-
9Matt HenrichSouthern RegionalNJ-
10Brayden RobisonWestlakeUTDivision B1st Place(157)
11Jason MaraMeridianIDDuals2-0(160)
12Jaydon RobinsonWinter SpringsFLSAC Tournament1st Place
13Gabe BouyssouScituateRIBraves Invitational1st Place
14EJ ParcoLos GatosCASCVAL Finals1st Place
15Will DennyMaristILMarist Regional1st Place
-Nolan LiessWyoming SeminaryPreps-
16Ty WilsonDublin SciottoOH-
17Mitch YoungerBishop WattersonOH-
18Cash RaymondSimleyMNMike Frasnacht1st Place
19Daniel HeiserEvansvilleWIRock Valley Conference1st Place(165)
20Wyatt DuchateauArrowheadWIClassic 8 Conference1st Place
21Caden BellisTiogaNYSectionals1st Place
22Gavin HawkPhillipsburgNJ-
23Wyatt CresjaCenter GroveINMooresville Regional1st Place
24Casper StewartBataviaNYSectionals1st Place(145)
25Lucas BruhlAnkeny CentennialIAState Duals2-0
-Claudio TorresLake Highland PrepPreps-

157

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1PJ DukeMinisink ValleyNY-
2Charlie MillardHomesteadWINorth Shore Conference1st Place
3Conner HarerMontgomeryPADistrict Duals3-0
4Vince BouzakisWyoming SeminaryPreps-
5Kody RoutledgeEdmond NorthOK-
6Landyn SommerStillwaterOKLiberty Dualwin
7Aaron StewartWarren TownshipILLibertyville Regional1st Place
8Asher CunninghamState CollegePA-
9Andrew BarbosaPalm DesertCA-
10Cam CatraboneWilliamsville NorthNYSectionals1st Place(152)
11Kyler KnaackDon BoscoIAState Duals3-0
12Grigor CholakyanSt John BoscoCATrinity League Finals
13Leo ContinoBuchananCATRAC Rotational3-0
14Darius MarinesDetroit CCMI-
15Ishmael GuerreroBixbyOK-
16Paul OgnissantiBlairPrepsDelbarton Dualwin
17Ryan FordBergen CatholicNJ-
18Jeremy GinterWhitmerOH-
19Devon MagroBishop McCortPADistrict Duals3-0
20Edmund EnrightMt CarmelILMarist Regional1st Place
21Jadon SkellengerBishop KellyIDCaldwell Dualwin
22Kael VoinovichIowa CityIA-
23Jimmy MastnyMarian Central CatholicILJohnsburg Regional1st Place
24Hunter SturgillBaylorTN/PrepsState Duals2-0
25Anderson HeapOsceolaFLOrange Belt Conference2nd PlaceMcCallister

165

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Angelo FerrariMelissaTX-
2Joe SealeyWyoming SeminaryPreps-
3Ladarion LockettStillwaterOKLiberty Dualwin
4Ethan BirdenDublin CoffmanOH-
5Collin GuffeyGranite HillsCASteele Canyon Dualwin
6Joseph AntonioSt John BoscoCATrinity League Finals
7Will HenckelBlairPrepsDelbarton DualwinCerchio
8Alessio PerentinDelbartonNJBlair Dualwin
9Jordan ChapmanCranfordNJ-
10Logan FowlerClevelandTNState Duals2-0
11Kendrick HodgeSomersetFLClay Rotary1st Place
12Caleb DeneeMarshfieldWIWVC1st Place
13Emmitt SherlockGilmanPrepsMcDonogh Dualwin
14Clayton GiddensBixbyOK-
15Griffin LundeenThief River FallsMN-
16Jackson BarronShakopeeMNHastings Dualwin
17Liam CrookKaukaunaWIFVA1st Place
18Dylan PileLos GatosCASCVAL Finals?
19Max NormanBaylorTN/PrepsState Duals2-0
20Colin McAlisterShawnee-Mill ValleyKSSunflower League Finals1st Place
21Gunnar MyersWallenpaupackPADistrict Duals-
22Ryan GarvickCentral DauphinPADistrict Duals3-1Eidle
23Branson JohnBuchananCATRAC Rotational2-0(175)
24Noah HallLibertyVARegionals1st Place
25Phil LamkaFentonMIFlint Metro Finals2nd Place (mff)

175

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Gage WrightParkersburg SouthWVState Duals
2Ryan BurtonSt Joseph's RegionalNJ-
3Ty EisePonderosaCO-
4Max MagaynaWaterloo EastIA-
5LJ AraujoBismarckNDBismarck Century Dualwin
6Colin KellyMt CarmelILMarist Regional1st Place
7Adam WatersFaith ChristianPADistrict Dualswin
8Louie CerchioDelbartonNJBlair DuallossHenckel
9Shawn TaylorWest AlleghenyPA-
10Dom FedericiWyoming SeminaryPreps-
11Dom BambinelliMill CreekGARegionals1st Place
12Latrell SchaferVeteransGARegionals1st Place
13Peyton WestpfahlLibertyMOStillwater Dualwin
14Angelo PosadaPowayCA-
15Jake StoffellAppleton NorthWIFVA1st Place
16Ty MillerSt EdwardOH-
17Terrell McFarlandPottsvillePADistrict Dualswin
18Vaughn SpencerPine RichlandPADistrict Dualswin
19Jake StaceyGreen HillTN-
20Elijah PentonWinter SpringsFLSAC1st Place
21Braidon WoodwardPalmyraNYSectionals1st Place
22Gunner CramblettGrahamOH-
23Haden BottiglieriBelmont HillPreps-
24Bekhruz SadriddinovCouncil Rock SouthPADistrict Duals3-0Gautreau
25Mason OntiverosPitmanCACCAL League

190

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Aeoden SinclairMiltonWIBadger Conference1st Place
2Connor MirasolaWest Bend WestWINorth Shore Conference1st Place
3Tucker HoganDaniel BoonePA-
4Karson TompkinsMidlothianTXDistricts1st Place
5Harvey LudingtonBrick MemorialNJ-
6Ryder WilderCamden CountyGARegionals1st Place
7Sonny KlingCanyon SpringsCARaincross Conference Finals1st Place
8Anders ThompsonFlathead High SchoolMTWestern Divisional1st Place
9Cade ZiolaSkutt CatholicNE-
10Elijah DiakomihalisHiltonNYSectionals1st Place
11Cole Han-LindemyerFarmingtonMNDualswin
12Eddie NeitenbachBuckeyeOH-
13JR MillerSt EdwardOH-
14Jake DaileyWyoming SeminaryPrepsWilliamsport Dual-
15Hoke HoganCommerceGARegionals1st Place
16Diego CostaPalm DesertCA-
17Nate TaylorGreen Farms AcademyPreps-
18Trevyn GatesPleasant ValleyUTDivision B1st Place
19Aydan CarlsonSt FrancisMN-
20Thomas SandovalVacavilleCAMEL League Finals
21Wyatt InghamAmeryWI-
22Eugenio FrancoCorona Del MarCASunset League Finals2nd PlaceMcDonnell
23Ian SmithNorthwesternWIHeart o North Conference1st Place
24Landon JonesHarrisonGARegionals1st Place
25Cason HowleGreenwood HighSC-

215

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Jude CorreaWyoming SeminaryPrepsWilliamsport Dualwin
2Rune LawrenceFrazierPA-
3Sawyer BarteltSouth DadeFLGMAC1st Place
4Max ShulawSt FrancisOH-
5Coby MerrillJW NorthCARaincross Conference Finals1st Place
6Anthony HarrisSt Peters PrepNJ-
7Michael MoccoCardinal GibbonsFL-
8Dreshaun RossFort DodgeIAState Duals3-0
9Oscar WilliamsEdmond NorthOK-
10Quinn MorganMounds ViewMNArmstrong Duals3-0
11Dillon BechtoldOJ RobertsPADistrict Duals3-0
12Cy KruseTotino GraceMNDualwin
13Austin JohnsonMuncyPA-
14Robert PlattPowayCA-
15Cash HendersonWoods CrossUTDivision A1st Place
16Ryan AhernRockfordMIOK Red Conference1st Place
17Connor BercumeDetroit Central CatholicMI-
18Michael CalcagnoIC CatholicILWheeling Regional1st Place
19Noah WenzelDakotaILStillman Valley Regional1st Place
20Kai CalcuttLoyolaILGlenbrook South Regional1st Place
21Cayaen SmithPleasant GroveUTDivision B1st Place
22Hudson SkoveRumsonNJ-
23Caeden OlinMillard SouthNEState Duals3-0
24Cole BartramNorthern YorkPADistrict Dualswin
25Will ClarkCrown PointINCrown Point Regional1st Place

285

Rank Name School State Event Result Notable Wins Notable Losses
1Dillan JohnsonJoliet CatholicILJoliet Central Regional1st Place
2Cody MerrillGilroyCABVAC Finals1st Place
3Navarro SchunkeBrandon ValleySDHarrisburg Dualwin
4Koy HopkeAmeryWI-
5Cole MirasolaWest Bend WestWINorth Shore Conference1st Place
6Carter NevesBlairPrepsDelbarton Dualwin
7Nick SahakianSt John BoscoCATrinity League Finals
8Sean KinneyNazarethPADistrict Duals2-0
9Tyson TerryOmaha NorthNE-
10Daniel HerreraAmesIAQuad2-0
11Sampson StillwellSt MichaelMOPanther Classic1st Place
12Nick PavlechkoState CollegePADistrict Duals-
13Richard ThomasEdmond NorthOK-
14Spencer LanosgaJesuitLALA State Finals1st Place
15Brock KehlerUniversityWVState Duals
16Aidan FocklerMassillon PerryOHHoover Dualwin
17Rocco DellagattaSt Joe's RegionalNJ-
18Calvin LachmanQuakertownPADistrict Duals3-0
19Will SatherEden PrairieMN-
20Mark EffendianFaith ChristianPADistrict Dualswin
21Jacob LevyCarrolltonGARegionals1st Place
22Brett ClatterbaughEastern ViewVADistricts1st Place
23Shilo JonesMountain ViewIDWeiser Inv.1st Place
24Brett CarrollOlathe EastKSSunflower League Finals1st Place
25Bryson HarringtonBuchananCATRAC Rotational2-0
-Parker FerrellChristiansburgVA-

Support TKDWN Media

Meet Todd Wightman

Based in Western PA. Right in the heart of WPIAL country, Todd brings an insider’s view from the country’s epicenter  of wrestling. He’s excited to build on the TKDWN tradition of starting with the story first. The athletes, the coaches, their families and supporters, there is no shortage of stories to tell. And Todd will bring his unique perspective to help us continue to deliver top notch content for the world’s greatest sport!